Gépvizsgálati jegyzőkönyvek-Gépkönyvek-Gépkezelési utasitások

 

Az emelőgépek üzemeltetésének és a vizsgálatának tárgyi és szabályozási feltételei az elmúlt évek során gyökeresen megváltoztak. Az előírások gyors változása komoly feladat elé állítja az üzemeltetőket. A fokozottan veszélyes emelőgép-üzemvitel munkavédelmi követelményeinek végrehajtását mindig kiemelten kell kezelni..

Az emelőgépek biztonságos feltételeinek megteremtéséhez ismerni kell az EBSZ-t (Emelőgépek Biztonsági Szabályzata), továbbá jogi és műszaki ismereteknek is birtokában kell lenni.

Továbbá a biztonságos műszaki állapot megőrzése érdekében időszakos biztonsági felülvizsgálat alá kell vonni a veszélyes technológiát és a veszélyes munkaeszközt, továbbá azt a munkaeszközt, amelynek időszakos biztonsági felülvizsgálatát jogszabály, szabvány, vagy a rendeltetésszerű és biztonságos üzemeltetésre, használatra vonatkozó dokumentáció előírja. (Mvt. 23.§ 1)


A listák az alábbi linkekre kattintva tekinthető meg:

 

A veszélyes gépek

Nem veszélyes gépek

 

Az Mvt. 21. §-ának (5) bekezdése alá tartozó egyes veszélyes munkaeszközök jegyzéke

1. Helyszíni összeszerelésű gépi meghajtású daruk

2. Járműürítés és -mozgatás helyszíni összeszerelésű különleges berendezései

3. Személyemelésre ideiglenesen felhasználható emelőberendezések

·          A veszélyes gépek üzembe helyezés előtti vizsgálata munkabiztonsági és munka-egészségügyi szaktevékenységnek minősül.

·         Időszakos biztonsági felülvizsgálatot - kivéve a veszélyes technológia esetét - szakirányú képzettséggel és munkavédelmi szakképzettséggel rendelkező személy (munkabiztonsági szaktevékenység) vagy külön jogszabályban erre feljogosított személy, illetve erre akkreditált intézmény végezhet.

·         Emelőgépek vizsgálata az Emelőgép Biztonsági Szabályzat által meghatározott képesítési követelmények szerint végezhető.

·         Munkavédelmi üzembe helyezés

Mvt. 21. § (1) Az üzemeltető munkáltató a veszélyes létesítmény, munkahely, munkaeszköz, technológia üzemeltetését írásban elrendeli (a továbbiakban: munkavédelmi üzembe helyezés).

·         (2) A 21. § alkalmazásában veszélyes munkaeszköznek minősül a 87. § 11. pontja alapján, illetve a foglalkoztatáspolitikáért felelős miniszter rendeletében meghatározott, valamint a hatósági felügyelet alá tartozó munkaeszköz.

·         (3) A munkavédelmi üzembe helyezés feltétele a munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálat. E vizsgálat célja annak megállapítása, hogy a létesítmény, a munkahely, a munkaeszköz, a technológia megfelel az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzéshez szükséges tárgyi, személyi, szervezési, munkakörnyezeti feltételeknek, illetőleg teljesíti a 18. § (1) bekezdése szerinti követelményeket. A vizsgálat elvégzése munkabiztonsági és munka-egészségügyi szaktevékenységnek minősül.

Az oldal sütiket használ. Az Ok gombra kattintva, engedélyezi használatukat.
Ok