Kötelező lesz tűzvédelmi szakembert foglalkoztatni

Jelentős változást hoz a megjelent 9/2015. (III. 25.)  Belügyminisztériumi rendelet. A jövőben szabályozva lesz, hogy hol, milyen végzettségű szakembert kell foglalkoztatni (akár szolgáltató által) és azt is tartalmazza, hogy hány órában kell ezt megtenni. A munkavédelemben ez már régóta megvalósult és most a tűzvédelemben is kötelezővé válik.

A gazdálkodó szervezetekre vonatkozóan már napvilágot látott a jogszabálytervezet, melyből tudni lehetett, hogy mi a célkitűzés. A kockázatosabb létesítmények esetében jelentősen növeli a biztonságot, amennyiben megfelelő szakképesítéssel rendelkező személy foglalkoztatását teszik kötelezővé.

Kötelező foglalkoztatottság előírásai

Legalább középszintű tűzvédelmi szakképesítéssel rendelkező személyt minimum havi 8 órábankell foglalkoztatni abban az esetben, ha:

a)        a gazdálkodó szervezet robbanásveszélyes osztályba tartozó anyagot állít elő, dolgoz fel, forgalomba hoz, tárol és az egy telephelyen előállított, feldolgozott, forgalmazott, tárolt anyag együttes, egyidejű mennyisége meghaladja az 1000 kg/liter mennyiséget, de legfeljebb 5000 kg/liter,

b)        a gazdálkodó szervezet tűzveszélyes osztályba tartozó anyagot, terméket tárol és az egy telephelyen a szabadtéri és az épületen belüli tárolásra szolgáló, összesített alapterület meghaladja az 1000 m2-t, de legfeljebb 10 000 m2,

c)         a gazdálkodó szervezet ipari vagy mezőgazdasági tevékenységet végez és a családtagokkal együtt a munkavégzésben résztvevő munkavállalók egyidejű létszáma meghaladja a 100 főt, vagy

d)        a gazdálkodó szervezet olyan épületrészt, épületet üzemeltet, vagy bérel,

da) amelyben tömegtartózkodásra szolgáló, de legfeljebb 500 fő befogadóképességű helyiség található,

db)        amely összesített befogadóképessége meghaladja az 500 főt, de legfeljebb 2000 fő, vagy

dc)         amelyben menekülésben korlátozott személyek elhelyezése, ellátása, kezelése, nevelése, oktatása, gondozása történik és e személyek egyidejű létszáma meghaladja a 20 főt, de legfeljebb 100 fő.

 

Felsőszintű tűzvédelmi szakképesítéssel rendelkező személyt kell foglalkoztatni abban az esetben, ha:

a)        a gazdálkodó szervezet főfoglalkozású létesítményi tűzoltóság működtetésére kötelezett,(minimum heti 40 órában)

b)        a gazdálkodó szervezet robbanásveszélyes osztályba tartozó anyagot állít elő, dolgoz fel, tárol és az egy telephelyen előállított, feldolgozott, tárolt anyag együttes, egyidejű mennyiségemeghaladja az 5000 kg/liter mennyiséget(minimum havi 16 órában)

c)         a gazdálkodó szervezet tűzveszélyes osztályba tartozó anyagot, terméket tárol és az egy telephelyen a szabadtéri és az épületen belüli tárolásra szolgáló, összesített alapterület meghaladja a 10 000 m2-t, vagy (minimum havi 16 órában)

d)        a gazdálkodó szervezet olyan épületrészt, épületet üzemeltet, vagy bérel, (minimum havi 16 órában)

da)        amelyben 500 főt meghaladó befogadóképességű helyiség található,

db)        amely összesített befogadóképessége meghaladja a 2000 főt, vagy

dc)         amelyben menekülésben korlátozott személyek elhelyezése, ellátása, kezelése, nevelése, oktatása,

gondozása történik és e személyek egyidejű létszáma meghaladja a 100 főt.

Szabályzat, oktatási anyag készítés előírásai

Tűzvédelmi szabályzatot legalább középszintű tűzvédelmi szakképesítéssel rendelkező személy készíthet, módosíthat. Azokban az esetekben, ahol jogszabály felsőszintű tűzvédelmi szakképesítéssel rendelkező személy alkalmazását írja elő, tűzvédelmi szabályzat készítésére, módosítására felsőszintű tűzvédelmi szakképesítéssel rendelkező személy jogosult.

A munkavégzésben részt vevő családtagokkal együtt ötnél több munkavállalót foglalkoztató vagyötvennél több személy befogadására alkalmas helyiséget üzemeltető gazdálkodó szervezet esetén, ahol középszintű tűzvédelmi szakképesítéssel rendelkező személy alkalmazását írja elő a rendelet, a tűzvédelmi oktatás tananyagát legalább középszintű tűzvédelmi szakképesítéssel rendelkező személy készítheti el. Azokban az esetekben, ahol jogszabály felsőszintű tűzvédelmi szakképesítéssel rendelkező személy alkalmazását írja elő, a tűzvédelmi oktatást kizárólag felsőszintű tűzvédelmi szakképesítéssel rendelkező személy tarthat.

Az oldal sütiket használ. Az Ok gombra kattintva, engedélyezi használatukat.
Ok